İstanbul Galata Üniversitesi

Kütüphanesi

ABONE OLUNAN VERİ TABANLARI

Oturum Aç
Katalog Tarama

İstanbul Galata Üniversitesi

Kütüphanesi

ABONE OLUNAN VERİ TABANLARI

Oturum Aç
Katalog Tarama
iThenticate

TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 9 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “İThenticate” intihali engelleme programı üniversitemizin erişimine açılmıştır.

iThenticate, akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlar. ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine açılan iThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve @galata mail adreslerini içeren bilgileri hulya.tekgul@galata.edu.tr  adresine göndermeleri gerekmektedir.

Bilgileriniz kaydedildikten sonra; sistem tarafından gelen (info@ithenticate.com )  e-postanızı kontrol etmeyi unutmayınız.

Kullanıcı adı ve şifrenizi www.iThenticate.com adresindeki “login” alanına yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Tanımlama haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır.

Ithenticate erişim için tıklayınız

Kullanım kılavuzu (IThenticate Basic User Manual)

Turnitin

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin ve ödevlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir.

Turnitin’i kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve kurumsal mailini (@galata.edu.tr uzantılı) hulya.tekgul@galata.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

Turnitin erişimi için tıklayınız.

Öğretmenler için kullanım kılavuzu: Türkçe

Öğretmenler için kullanım kılavuzu:İngilizce

Öğrenciler için kullanım kılavuzu: Türkçe

Öğrenciler için kullanım kılavuzu: İngilizce

İntihal.net

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz.

İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler. İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir.

İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

İntihal.net erişimi için tıklayınız.

Kullanım kılavuzu (Türkçe)

User Guide (English)

Süre Uzatma

Eser istek

Kütüphaneler Arası Ödünç

Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim (VETİS)

Kurumsal Akademik Arşiv

Rehberler – Eğitimler